World Trade Center
A Világkereskedelmi központ az Amerikai Egyesült Államok legfontosabb és a világ egyik legjelentősebb pénzügyi központja volt, New York legmagasabb és az USA második legmagasabb épületei voltak az ikertornyok, amelyek 2001. szeptember 11-én megsemmisültek.
A Világkereskedelmi központ hét épületből álló komplexum volt, amelyet Raymond Hood álmodott meg és Jamaszaki Minoru és Emery Roth tervezett meg. A leghíresebb részei a World Trade Center 1 és a World Trade Center 2 épületek voltak, a 110 emeletes ikertornyok. 1966 és 1973 között építették és 1973. április 4-én nyitották meg.
Az 1921-ben alapított New Yorki Kikötői Hatóság pénztárában az 1960-as évekre elegendő pénz gyűlt össze ahhoz, hogy az általuk elgondolt Világkereskedelmi központot megvalósítsák, amit bankok, ingatlanügynökségek és a pénzügyi szektor is támogatott.
„A World Trade Centernek az emberiségbe vetett bizalom kézzel fogható ereklyéjévé kell válnia, kifejezésre juttatva az egyes ember méltóság iránti igényét, az együttműködés és összefogás szükségszerűségének felismerését, végső fokon pedig a nagyság felfedezésére irányuló képességét”
Yamasaki
1993. február 26-án az épületkomplexum már átesett egy terrortámadáson. 2001. szeptember 11-én történt terrortámadás következtében azonban megsemmisültek.
Az ikertornyok helyét a tragédia után körülkerítették és elhatározták, hogy egy új az ikertornyoknál is magasabb épületet építenek a helyére. Ez az új torony eredetileg a Freedom Tower nevet kapta volna, a végleges név azonban One World Trade Center lett.
New York
A holland Kelet-indiai Társaság hajójával 1609. szeptemberében hajózott fel Henry Hudson a mai napon az ő nevét viselő folyón, az Ázsiába vezető átjárót keresve. 1626-ban szőrmekereskedő állomást létesítettek a mai Manhattan déli részén és a helynek az Új-Amszterdam nevet adták.
A gyarmatot pedig Új-Hollandiának nevezték el. A terület benépesítésében nagy szerepük volt a hugenottáknak, akik Európából menekültek. 1664-ben érkezett egy angol flotta, amelyik harc nélkül foglalta el a területet és a második angol-holland háborút lezáró békeszerződés értelmében a terület angol fennhatóság alá került 1667-ben, ekkor új nevet adtak a városnak: New York, az angliai York hercegének tiszteletére.
A függetlenségi háborúban New York nagy része leégett és a brit korona fennhatósága alá került. 1783. november 25-én tért vissza George Washington a városba és ezen a napon az utolsó brit csapat is kivonult az Amerikai Egyesült Államok területéről. Április 30-án a Wall Streeten, a Federal Hallban tartották Washington elnöki beiktatását.
Manhattan
Manhattan szigetét és a rajta található New York öt kerületének egyikét a Manhattan kerületet egyaránt jelenti Manhattan, amelyet a Hudson folyó torkolata vesz körül. 2010-ben történt népszámlálási adatok alapján a szigetnek másfél millió lakosa volt, a területe 87,5 négyzetkilométer, a világ legűrűbben lakott megyéje.
Alsó-Manhattan
Manhattan sziget déli részét Alsó-Manhattannak vagy Dél-Manhattannak nevezik. A 14. és a 30. utca között húzzák meg a határvonalat, ami után már Közép-Manhattan található, de Manhattan tagolásáról nincsen egyértelmű határozat. Ez volt az a terület, amit az első telepesek belaktak, ezt megörökítette a terület zsúfolt építészete és a kerület többi részhez viszonyítva a rendezetlenség. Itt található a Wall Street, a 9/11 Emlék-központ, a Battery Park, a Broadway, a Wall Street bikája vagy más néven a Charging Bull, a Federal Hall, Greenwich Village, a Kínai negyed és a Szabadság-sziget a rajta megtalálható Szabadság-szobor. A látogatók a Szabad világ, az Amerikai Egyesült Államok és New York jelképének számító Szabadság-szobor miatt keresik fel a Szabadság szigetét, de a partjáról látható panoráma is nagy élményt biztosít.
Szeptember 11
A tornyok helyét Nulladik szintnek, Ground Zero-nak nevezték el és emlékparkot hoztak létre.
A Ground Zero területén az emlékkomplexum egy nagy parkból és két vízesésből és egy hétemeletes föld alatti múzeumból és öt felhőkarcolóból áll. Az Ikertornyok helyén 15 méter mélybe süllyesztve a föld alá vízesés található, amely a hiányt jeleníti meg a medence peremén az áldozatok neve található meg. A medencéket zöld fák veszik körül, amelyek az életigenlő, új társadalmi tér létrehozásának jelképei.
One World Trade Center
A One World Trade Center alapkövét 2006. december 19-én rakták le és a torony 2013. május 11-én készült el, ezen a napon érte el a végleges magasságát, ami 541,3 méter. a One World Trade Center 104 emeletes, amit a függetlenségi nyilatkozat aláírásának dátumáról választottak. (az 541,3 méter pontosan 1776 láb)
Panoráma a One Trade Center épületéből
Luxus panoráma Budapesten
Magasan a legjobb!
Tekintse meg Budapest luxus panorámáját itt!